Poszukamy nieruchomości Poszukamy nieruchomości

Prawdziwe apartamenty

Przeglądając ogłoszenia dotyczące rynku nieruchomości z pewnością natkniemy się na oferty dotyczące sprzedaży apartamentów. Czy aby na pewno są to jednak apartamenty z prawdziwego zdarzenia? Ile kosztują obecnie tego typu nieruchomości i czym cechuje się ten segment rynku?

 

Obserwatorzy rodzimego rynku nieruchomości z pewnością zauważają, iż pojęcie apartamentu jest nadużywane. Nie ma jednej, sztywnej definicji apartamentu, a lista cech, które powinno się ocenić jest długa. Na pewno na to miano nie zasługuje 50-cio metrowe mieszkanie w budynku bez windy położone w przeciętnej lokalizacji choćby architektura budynku była nadzwyczaj oryginalna, a wykończenie części wspólnych budynku bardzo wysokiej jakości.

Wśród apartamentów szczególne miejsce zajmują penthouse’y. Są to luksusowe, często dwupoziomowe apartamenty usytuowane na ostatnich piętrach prestiżowych budynków mieszkalnych. Charakterystyczne dla tego typu lokali są duża powierzchnia, obszerny taras, wysoki standard wykończenia i niebanalna aranżacja wnętrz. Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Takie nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a więc najdroższych dzielnicach największych miast, głównie w Warszawie.

Ceny apartamentów są bardzo mocno zróżnicowane w zależności od miasta, lokalizacji, czy charakterystyki samego lokalu. Można przyjąć, iż ceny zaczynają się już od pułapu 5 tys. zł/mkw. i dochodzą do kilkunastu tysięcy złotych za mkw. Ceny najatrakcyjniejszych apartamentów i penthouse’ów sięgają najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł/mkw., co w połączeniu z dużą powierzchnią sprawia, że planując taki zakup trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet kilku milionów złotych.

 

Wybrane oferty apartamentów

Miasto

Ulica

Powierzchnia

Cena całkowita

Opis

Gdynia

Waleriana Szefki

117

799 000 zł

Penthouse z pięknym widokiem na panoramę Parku Krajobrazowego, Zatokę Gdańską oraz Półwysep Helski.
Apartament dwupoziomowy o pow. 156 mkw. (netto 117 mkw.) z tarasem 36 mkw. wyposażonym m.in. w elektrycznie sterowaną markizę, został urządzony wg indywidualnego projektu architekta, posiadający ponadstandardowe rozwiązania i wyposażenie.

Warszawa

Sarmacka

119

1 600 000 zł

Mieszkanie w apartamentowcu z 2005 r. wykończone materiałami z najwyższej półki. Sprzedawane wraz z całym wyposażeniem i meblami - na wymiar i dobieranymi według indywidualnego projektu. Centralną część mieszkania stanowi salon z kominkiem, który jest rzadkością w tym budownictwie. W apartamencie jest szereg udogodnień m.in. ogrzewanie kanałowe (w całym lokalu brak jest grzejników).

Gdynia

Hryniewickiego

120

2 495 000 zł

Luksusowy apartament o powierzchni 120 mkw. zlokalizowany w kompleksie Sea Towers – jednym z najwyższych w Polsce budynków mieszkalnych. Z okien apartamentu roztacza się niesamowity widok na morze oraz na panoramę Trójmiasta. Apartament jest doskonale nasłoneczniony oraz został bardzo nowocześnie zaprojektowany tak aby zapewnić najwyższy komfort jego mieszkańcom.

Warszawa

Franciszkańska

152

2 440 000 zł

Unikalna nieruchomość w zacisznej okolicy Starego i Nowego Miasta. Nowa inwestycja z 2008 r. do sprzedania w stanie deweloperskim. Wykonanie budynku z dbałością o najdrobniejsze detale, monitoring, recepcja, ochrona. Dwa miejsca garażowe pod budynkiem w cenie. W salonie szyby " foto-chromatyczne", w zależności od pory dnia inaczej zbierają światło.

Jastarnia

Mestwina

84

2 499 975 zł

Luksusowy apartament zlokalizowany w nowoczesnym apartamentowcu w Jastarni, usytuowanym tuż przy piaszczystej plaży, nad brzegiem morza i otoczonym sosnowym lasem, a równocześnie tuż przy głównym deptaku Juraty, w pobliżu mola. Praktycznie bezpośrednio z apartamentu można zejść na wody Zatoki Puckiej – własny drewniany pomost stanowi ułatwienie dla osób uprawiających sporty wodne.

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

 

Sprzedaż apartamentu trwa zwykle dłużej ze względu na zawężone grono potencjalnych kupców. Czas sprzedaży uzależniony jest jednak najbardziej od atrakcyjności oferty dla potencjalnego nabywcy. Jeśli cena apartamentu jest korzystna na tle pozostałych ofert rynkowych to wcale nie będzie sprzedawać się on dłużej niż typowe mieszkanie.

Mimo wysokich cen apartamentów są one nabywane nie tylko z chęci podkreślenia swojego statusu społecznego, ale również jako lokata kapitału. Z jednej strony taka inwestycja ma pozwolić skorzystać na wzroście wartości nieruchomości w odpowiednio długim okresie, a ponadto w międzyczasie umożliwić zarabianie na jej wynajmie.

źródło: Emmerson Capital

powrót