Poszukamy nieruchomości Poszukamy nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania i apartamenty wakacyjne oraz obiekty typu condohotel

W niepewnych gospodarczo czasach dobrym pomysłem są stabilne lokaty kapitału, zapewniające w miarę przewidywalne dochody. Przykładem mogą być tu inwestycje w condohotele, coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Koncepcja tego rozwiązania jest oparta o zasadę zgodnie, z którą inwestorzy nie muszą kupować całego hotelu, ale tylko pojedyncze jego pokoje. Poza tym jest to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Wybór takiej opcji pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie. Sama idea nie jest nowa zapoczątkowana została, bowiem już ponad 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej głównie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, a później także do Polski. Obecnie Polacy mają możliwość inwestowania w condohotele już nie tylko w zagranicznych kurortach, ale także w coraz większym stopniu również i w naszym kraju, gdzie systematycznie zwiększa się liczba tego rodzaju projektów.

Warto zaznaczyć, że w naszym kraju podobnie, jak ma to miejsce zagranicą w większości wypadków przez pierwsze kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Zapewniona początkowa stopa zwrotu zwykle znajduje się w przedziale od 5% do 9% przez okres od 2 do nawet 4 lat. Z kolei po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Duże znaczenie dla nabywców poszczególnych lokali ma właśnie fakt, że nie muszą oni poświęcać własnego czasu na zajmowanie się nieruchomością, poszukiwanie najemców, ani bieżące administrowanie.

Należy jednak podkreślić, że taka droga lokaty kapitału oprócz zalet posiada też pewne mankamenty. Po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu. W takim wypadku bardzo duże znacznie ma tutaj fachowość firmy zarządzającej całym obiektem, gdyż to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Ponadto ważnym wyznacznikiem opłacalności inwestycji w condohotele są odpowiednia lokalizacja oraz warunki pogodowe. W naszej szerokości geograficznej nie należy spodziewać się zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Lepszych wyników można by oczekiwać na przykład na Cyprze, gdzie liczba słonecznych dni w ciągu roku przekracza nieraz nawet 320. Idąc tym tropem lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w obiekty położone w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam, bowiem liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystykę pieszą, bądź też wyczynową. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z nasza ofertą apartamentów w beskidach i tatrach na stronie www.inewstycjewnieruchomosci.pl

powrót