Poszukamy nieruchomości Poszukamy nieruchomości

Apartament w górach: gdzie i za ile można kupić?

Apartament w górach: gdzie i za ile można kupić?

W chwili obecnej na południu Polski dostępnych jest ponad 70 nowych inwestycji, w których można kupić apartament typu second home. Wielu deweloperów gwarantuje też stały najem, i wypłatę zysków w wysokości ok. 8 proc. rocznie. Ceny zaczynają się od 4.460 zł za m kw.

Zima za pasem, wiele osób myśli więc o kupnie własnego apartamentu zlokalizowanego blisko narciarskich stoków. To zazwyczaj ci, którzy chcą uciec od zgiełku miasta, ale także osoby, planujące zakup apartamentu w celach inwestycyjnych - by zarabiać na jego wynajmie.

Mimo szerokiej oferty zagranicznych wyjazdów, na narty wciąż jeździmy przede wszystkim w polskie góry, szczególnie z dziećmi. A rodzinne wyjazdy na południe Polski w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra stały się już niemalże tradycją.

W jakiej cenie, i gdzie można kupić apartament w górach?

Deweloperzy mają w swoich zasobach sporo inwestycji w górzystych, atrakcyjnych turystycznie rejonach naszego kraju. Działają tu przede wszystkim małe firmy, lokalne, znaleźć jednak można także inwestycje największych na polskim rynku deweloperów
z tego segmentu. W chwili obecnej w sprzedaży dostępne są 73 inwestycje już wybudowane, lub będące w realizacji.

Najwięcej z nich powstaje w woj. małopolskim (42), głównie w Zakopanem. Pojedyncze inwestycje w tym województwie można znaleźć też w Krynicy Zdroju, Szlachtowej
i Paczułtowicach. W większości inwestycje są już zrealizowane (27). W trakcie budowy jest kolejnych 16 obiektów, lada moment ruszy budowa Condo Hotelu Nosalowy Dwór
w Zakopanem. Dwa projekty, w tym condo hotel spółki Qualia Development
w Zakopanem, są w fazie planowania. Ciekawą propozycją w tym rejonie jest inwestycja Słoneczny Gródek, położona blisko gór i jednocześnie nad brzegiem jeziora Rożnowskiego.

Pozostałe województwa też mogą pochwalić się dużą liczbą apartamentów - w woj. dolnośląskim powstaje 19 inwestycji, a w Śląskiem 11 projektów.

Oferta z Dolnego Śląska skupia się głównie wokół popularnych kurortów. Przoduje Szklarska Poręba (7 inwestycji). W Karpaczu do wyboru jest 6 inwestycji, w tym osiedle domów z panoramicznym widokiem na Śnieżkę. Pojedyncze projekty powstają także w Czarnej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej i Kudowie Zdroju.

Z kolei na Śląsku wybierać można lokale gotowe do zamieszkania, m.in. spośród
6 apartamentowców w Ustroniu. W Wiśle powstało lub planowane są 4 inwestycje. Pierwszy kompleks budowany z myślą, o tych którzy szukają swojego drugiego domu
w pięknej okolicy, powstaje też w Bieszczadach. - Widać wyraźnie, że mniejsze kurorty jak Wisła czy Szklarska Poręba, "gonią" Zakopane. Deweloperzy oceniają, iż mają one duży potencjał, gdyż są spokojniejsze, a jednocześnie nie mniej atrakcyjne dla turystów - ocenia Grzegorz Kosiura, dyrektor zarządzający portalu www.InwestycjewKurortach.pl>>> Kliknij, aby powiększyć <<<

 

Ceny apartamentów są bardzo zróżnicowane w zależności od miejscowości, położenia inwestycji i stopnia wykończenia wnętrz. Za wykończony pod klucz apartament zapłacimy od 5.600 zł za m kw. w Ustroniu, do nawet 14.500 zł za m kw. w Zakopanem.

Choć zainteresowanie jest spore, apartamenty w kurortach sprzedają się dużo wolniej niż kilka lat temu. Taki trend potwierdza burmistrz Wisły, Jan Poloczek. - Nie rozeszły się jak świeże bułeczki, tylko część z nich znalazła nabywców - mówi burmistrz. Jednocześnie wyraża nadzieję, iż wolne lokale sprzedadzą się, gdy gospodarka nabierze tempa.

Wynajmij i zarabiaj

Większość deweloperów budujących w polskich górach zachęca do kupna apartamentu, by w nim wypoczywać, ale także zarabiać na wynajmie. Proponują zarządzanie lokalem w ramach własnej obsługi, lub poprzez współpracę z wyspecjalizowaną firmą. Zyski jakie właściciele mogą osiągnąć z wynajmu szacowane są na 7-10 proc. w skali roku.

Apartament przeznaczony do wynajmu powinien być odpowiednio wyposażony. Planując zakup lokalu w celach inwestycyjnych warto więc skorzystać z ofert mieszkań wykończonych pod klucz. W niektórych inwestycjach wszystkie lokale są tak przygotowane, w niektórych deweloper pozostawia wybór klientowi. - Standard wykończenia bywa jednak bardzo różny. Klienci powinni szczegółowo prześledzić oferty interesujących ich apartamentów - zaznacza szef portalu www.InwestycjewKurortach.pl

Górskie kurorty mają potencjał

Przyglądając się danym turystycznym wyraźnie widać, że góry przodują jeśli chodzi
o turystykę. Według danych GUS po Warszawie, powiecie kołobrzeskim
i Krakowie, kolejne miejsca pod względem liczby udzielonych noclegów w 2011 roku zajmują właśnie powiaty położone na południu Polski.


Województwo

Miejscowość

Liczba wyciągów

Dolnośląskie

Karpacz

32

 

Szklarska Poręba

18

 

Duszniki Zdrój

14

 

 

 

Śląskie

Wisła

27

 

Szczyrk

27

 

Rajcza

20

 

Korbielów

13

 

Ustroń

11

 

 

 

Małopolskie

Zakopane

41

 

Bukowina Tatrzańska

22

 

Białka Tatrzańska

21

 

Krynica

16

 

Poronin

15

 

Piwniczna

14

 

 

 

Podkarpackie

Ustrzyki Dolne

12

 

Cisna

4

 

Rymanów Zdrój

3

Źródło: analiza własna www.InwestycjewKurortach.pl>

 

 

W minionym roku w powiecie cieszyńskim, gdzie zlokalizowane są m.in. Wisła i Ustroń udzielono 1,68 mln noclegów. Powiat tatrzański, z Zakopanem - 1,61 mln noclegów, niewiele mniej powiat nowosądecki (Krynica Zdrój, Gródek) - 1,47 mln noclegów, oraz powiat jeleniogórski, w którym położone są Szklarska Poręba i Karpacz - 1,31 mln udzielonych noclegów.

GUS zauważa, iż najlepiej rozwiniętym regionem w kraju pod względem funkcji turystycznych jest woj. małopolskie. Z kolei w Dolnośląskim ruch turystyczny rozkłada się dość równomiernie przez cały rok.

Porównując liczbę noclegów udzielonych w latach 2010 i 2011 widać wyraźny wzrost. Każdy region zanotował o kilka procent większą ich liczbę.

Także działania poszczególnych kurortów wskazują na kreowanie świadomej polityki, która przełożyć się ma na wzrost zainteresowania miejscowością. - Jako gmina staramy się inwestorom pomagać poprzez odpowiednie zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego. Uważam, że tereny, które dają możliwość inwestowania powinny być dobrze zagospodarowane. Ponadto chcemy realizować strategie rozwoju naszego regionu we współpracy z marszałkiem woj. śląskiego i powiatem cieszyńskim - zapewnia burmistrz Wisły, Jan Poloczek.

Jednym z głównych elementów, na który uwagę zwracają klienci jest także dogodny dojazd. I tu miejscowości górskie mają zdecydowaną przewagę nad Wybrzeżem.

/InwestycjewKurortach.pl
powrót